Instytut KOMAG jest inicjatorem powołania do życia idei budowy Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, rozumianego jako kompleksowy sposób magazynowania energii na terenach pogórniczych w celu zapewnienia lokalnego bilansowania energii, wytworzonej w niestabilnych źródłach energii odnawialnej i zarazem rewitalizacji terenów pogórniczych.
Projekt prowadzony jest w ścisłej współpracy z samorządami pięciu dużych miast Śląska i stanowi, unikalny pomysł na sprawiedliwą transformację. Dotyczy to w szczególności polskiej energetyki oraz Śląska, gdzie realizowane są równocześnie co najmniej dwa procesy: transformacja energetyki oraz odejście od eksploatacji złóż węgla kamiennego i rewitalizacja gmin górniczych. W dłuższej perspektywie powinno to pozwolić oprzeć śląską gospodarkę na nowoczesnych technologiach energetycznych, a w skali kraju przyczynić się do rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu neutralnego dla środowiska. Właśnie powołanie tej inicjatywy i podpisanie w lipcu 2021 r. porozumienia w Ministerstwie Aktywów Państwowych pomiędzy ITG KOMAG, SRK S.A., KSSE S.A. oraz IETU pozwoliło tak szeroko zaangażować w działania Instytutu samorządy miast Regionu.
Miło nam poinformować, że strategia Śląskiego Systemu Magazynów Energii będzie głównym tematem organizowanej przez nas 6 września 2022 r. w Katowicach konferencji Silesian Energy Storage Forum 2022, uświetniającej otwarcie międzynarodowych Targów EXPO Katowice 2022. Dyskusje panelowe, których rozpoczęcie planujemy na godzinę 12:00 będą koncentrować się na następujących zagadnieniach:
- PANEL „Śląski System Magazynowania Energii sposobem na zwiększenie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego”. W trakcie panelu zastanawiać się będziemy nad wyzwaniami, jakie stawiają mieszkańcom Polski i Śląska aktualne paradygmaty rozwojowe, w tym m.in. dywersyfikacja i regionalizacja bezpieczeństwa energetycznego, jako warunku sine qua non przyszłościowych rynków energii oraz neutralność klimatyczna UE;
- PANEL „Śląski System Magazynowania Energii – formy i możliwości finansowania lokalnych inwestycji w obszarze energetyki nisko- i zeroemisyjnej” – w dyskusji przewidujemy udział przedstawicieli sektora finansowego;
- PANEL „Śląski System Magazynowania Energii – bilansowanie, monitorowanie i zarządzanie mikrosieciami – wyzwanie technologiczne naszego pokolenia”. Dyskusja będzie gromadziła ekspertów zajmujących się niezawodnością dostaw energii, budową systemów umożliwiających pomiar, transmisję, archiwizację, przetwarzanie i wizualizację danych pomiarowych i przede wszystkim zarządzaniem energią ze źródeł odnawialnych na poziomie lokalnym i regionalnym, w kontekście reformy systemu elektroenergetycznego, transformacji energetycznej i krajowego systemu elektroenergetycznego oraz dekarbonizacji.
Serdecznie zapraszamy!